Antonio Gaudí születése

Jun

1852. június 25-én a spanyolországi Reusban egy rézműves fiaként született Antonio Gaudí, a híres katalán építész. Világszerte ismert munkái közé tartozik a barcelonai Sagrada Familia, a Casa Milá, a Casa Batlló, a Casa Vicens, a Güell-park valamint az astorgai püspöki palota.

1852. június 25-én a spanyolországi Reusban egy rézműves fiaként született Antonio Gaudí, híres katalán építész.

A gyermekkorában reumatikus fájdalmakkal küszködő Gaudíról az építészeti iskolában még a tanárai sem tudták eldönteni, hogy jó vagy rossz szakember válik-e belőle. Az intézmény igazgatója az iskola elvégzése után a következőket nyilatkozta róla: ”Majd csak idővel válik el, hogy az építész titulust egy őrültnek vagy egy zseninek nyújtottuk-e át”.

A különböző tervezőirodákban dolgozó Gaudí elsősorban a vagyonos textilgyáros, Güell grófnak köszönhette pályája felfelé ívelését. Eusebio Güell nemcsak barátságáról biztosította az ifjú építészt, hanem jelentős összegekkel és megbízásokkal is támogatta.
Gaudí világszerte ismert munkái közé tartozik a Barcelona jelképévé vált Sagrada Familia, a Casa Vicens, a Casa Milá, a Casa Batlló, a Güell-park, a Güell-palota valamint az astorgai püspöki palota. Tehetségét bizonyítja, hogy az UNESCO több alkotását a világörökség részévé nyilvánította.

A sajátos stílusáról könnyen felismerhető Gaudí a későbbi építészgenerációkra is nagy befolyással volt: többek között Hundertwasserre, akinek munkáiban talán a legerősebben fellelhető a katalán mester hatása.

Az 1926 nyarán egy szerencsétlen balesetben elhunyt spanyol építészt a pápa engedélyével a Sagrada Familia kriptájában helyezték örök nyugalomra.
Forrás: National Geograpic