BELÉPÉS

BELÉPÉSTÁMOGATÓ
PARTNEREINK


Budapesti
Fővárosi
Önkormányzat

Oktatási
és Kultúrális
Minisztérium

Húsvét a Skanzenben

12
Apr

Szentendrei Néprajzi Múzeum

2011. 04. 24-25. vasárnap-hétfő

Az ünnepek különleges együttállása tapasztalható idén húsvétkor. A magyar népi vallásosságban állattartók, pásztorok védőszentjeként tisztelt Szent György napja húsvétvasárnapra esik. A néphagyomány szerint ez az igazi tavasz kezdete, így ekkor hajtották ki először az állatokat a legelőkre. A hagyományokhoz híven mi is kitereljük rackajuhainkat a karámokból. Húsvéthétfőn pedig szemügyre vesszük őket, hogy eldöntsük, melyikőjük lesz a birkaszépségverseny nyertese.

Kézműves műhelyeinkben népművészek mutatják be a húsvéti tojás díszítésének számos technikáját (írókázás, berzselés, karcolás, patkolás), melyeket ki is próbálhatnak az érdeklődők, vagy akár lélekmadarat, öko tojástartót készíthetnek. Népi ügyességi és sportjátékokat játszhatnak, családi vetélkedő méretethetik meg magukat a vállalkozó szelleműek. Felelevenítjük a húsvéti szokásokat, tavaszi határjárásunkon felkeressük kegyhelyeinket. Ünnepi étkekről tematikus tárlatvezetések során nem csak sok érdekességet hallhatnak, hanem meg is kóstolhatják a frissen készült ételeket a vendégek.

A „zsidó húsvétot” is ebben az időszakban ünnepeljük idén. A Felföldi mezőváros Mádi kereskedőházában felelevenítjük a pészach hagyományait. Széder estére terített asztalon helyet kap a hagyományos széder tál keserű gyökérrel, chároszettel, karpasszal. A gyerekek a szokásokhoz híven megkereshetik az elrejtett macesz darabokat.

Népművészet mesterei adják át tudásukat húsvétkor a vendégeknek: mesemondás kicsiknek és nagyoknak, fafaragás hagyományos technikáinak bemutatása. Fesztivál színpadunkon változatos gyermek műsorokkal, élő népzenei produkciókkal várjuk látogatóinkat.


Részletes program:

09:00 – 17:00 óráig

13:00 órakor indul dr. Bereczki Ibolya tárlatvezetése a Húsvéti étkek az asztalon címmel
14:00 órakor indul dr. Sári Zsolt tárlatvezetése a Népszokások, vallási rítusok húsvétkor címmel
Németh Gyula, a népművészet mestere fafaragó pásztorfaragás bemutatója

 • Óriás tojásfészek 2011db hímes piros tojással
 • Tojásírókázás bemutató, foglalkozás* és vásár
 • Kiszebaba készítés*
 • Csuhéfonás bemutató és vásár
 • Húsvéti tojásos szakajtó készítés* és vásár
 • Tojáspatkolás
 • Tojáskarcolás bemutató, foglalkozás* és vásár
 • Népi ügyességi és sportjátékok*
 • Egészségcsűr – „Ébredj fel, élj egészségesen, kérd az egészségszakemberek tanácsát!”
 • Lópatkolás bemutató
 • Húsvéti papírdísz készítés*, csipkeverés bemutató
 • Gyertyamártás*
 • Húsvéti pántlika készítés*
 • Húsvéti papír tojástartók*, hímzett textiltojások*
 • Fazekas bemutató
 • 11:00 és 15:00 órakor birkaterelés
 • Húsvéti tojáskert – tojásütés, tojásgurítás, tojásberzselés*
 • Lélekmadár készítés*
 • Szagosvíz készítés
 • Virágkoszorú készítés*

Vásár: kenyérlángos, kürtöskalács, bőr, fajáték, gyapjú és nemez, kerámia, cserépedény, csuhétárgyak, gyöngyékszerek, szappan

Egészségpiac: gyümölcslé, lekvár, méz, fűszernövények, magolajok, aszalt gyümölcsök, tej, sajt, fűszersó

* = Csináld magad!

© copyright 2008 Millennium
Budapest Programiroda