BELÉPÉS

BELÉPÉSTÁMOGATÓ
PARTNEREINK


Budapesti
Fővárosi
Önkormányzat

Oktatási
és Kultúrális
Minisztérium

Visegrádi Palotajátékok 2014

07
Jul

8 ország 1000 fellépőjével találkozhatunk Európa legnagyobb és legszínesebb középkori forgatagán, Visegrádon július 11. és 13. között. A lovagi tornával, éjszakai fáklyás felvonulással, királyi borudvarral és autentikus koncertekkel fűszerezett középkori mulatság idén lesz pontosan 30 éves.

Az 1335. évi visegrádi királytalálkozó emlékét ápoló háromnapos lovagi torna több mint ezer szereplője gyűlik össze minden év júliusában Visegrádon, az 1800 főt számláló településen. Ez a kis lélekszámú városka már 30 éve rendezi meg a legszínesebb középkori fesztivált, amely – tudtuk meg Cseke László főszervezőtől – mindamellett a legsikeresebb hagyományőrző rendezvény is a nagyszámú és különböző öltözetben pompázó szereplő miatt.

„Visegrád nagyszerű játszótere a középkori hagyományőrzőknek, ahol a korhű díszletet a Fellegvár és a Duna szolgáltatja. Több mint 1000 szereplőnk van, olasz zászlósok, lengyel, német és cseh lovagok, magyar vitézek, akik a főként a XIV. század szerinti korhű ruhájukban a középkori Európa hiteles vásári forgatagát idézik meg erre a három napra."  

A Királyi Borudvarban középkori receptúra szerint készült ínyencségekkel ülhetünk lakomát. A tányérokra kerülhet tárkonyos őzragu, egész malac java vagy mézes kacsacomb grulyafánkkal. Hozzá az ország válogatott pincészetei szolgáltatják a kupába valót, kóstolhatunk cseh söröket és lengyel mézpálinkát is.  

Érdemes tehát az autót otthon hagyni, és busszal vagy akár hajóval érkezni Visegrádra – figyelmeztet a főszervező, aki szerint „bár el tudjuk helyezni az autókat, én mégis nagyon sajnálom ilyenkor a sofőröket, akik kimaradnak a mulatság legjavából, és még egy pohár villányi bort sem tudnak megkóstolni a sültekhez".
Annál is inkább érdemes egy teljes nap fesztiválozásra készülni, mert az esti lovagi torna és az éjszakai fáklyás felvonulás sokkal misztikusabb arcát mutatja meg a középkori Visegrádnak. Nem beszélve a népi alapokra épülő, igazi reneszánsz akkordokat pengető dalnokokról, akik a felvonulást követően csapnak a húrok közé.

Ha már lovagi torna: a lengyel, a cseh és a magyar király, azaz Károly Róbert lovagi tornáján különböző díszes lovagokkal, izgalmas bajvívásokkal találkozhatunk. Lesznek olasz zászlósok, magyar lovasíjászok, klasszikus dárdás lerohanások és solymászok.
A királyi lovagtornákat 2800 fős lelátóról tudjuk majd nyomon követni. Erre az eseményre egyébként jegyet kell váltani (gyerekeknek (komolyan!) 100Ft, felnőtteknek 1500Ft), a többi rendezvény azonban ingyenes lesz.

Nem maradhat el a gólyalábasok, csepűrágók, zenészek alkotta színes vásár forgatag, a középkori katonai bemutató és tábor sem a Visegrádi Nemzetközi Palotajátékokon.

 TELJES PROGRAM
Péntek, 2014. július 11.
14:30 Királyi menet: Visegrád város Fő utcáján a katolikus templomtól a királyi palotáig
15:00 – 16:00: Kázmér lengyel király lovagi tornája
16:30 – 17:00: Középkori labdajátékok
17:00 – 18:30: Károly Róbert magyar király lovagi tornája
21:00 – 22:00: János cseh király lovagi tornája
12:00 – 23:00: Királyi borudvar  a palotában magyar és külföldi borkülönlegességekkel
 
Szombat, 2014. július 12.
9:30 Királyi menet: Visegrád város Fő utcáján a katolikus templomtól a királyi palotáig
10:00 – 11:00: Kázmér király lovagi tornája
14:00 – 14:30: Kosztümös élő sakk
14:30 – 16:00: Károly Róbert király lovagi tornája
16:00 – 16:30: Ölyvek, héják, sólymok – bemutató
17:00 – 18:30: Károly Róbert lovagi tornája
20:30 -             Fáklyás felvonulás
21:00 – 22:00: János király lovagi tornája
 
Vasárnap, 2014. július 13.
9:30 Királyi menet: Visegrád város Fő utcáján a katolikus templomtól a királyi palotáig
10:00 – 11:00: Kázmér király lovagi tornája
13:30 – 14:30: Történelmi íjászverseny
14:30 – 16:00: Károly Róbert lovagi tornája
17:00 – 18:30: Károly Róbert lovagi tornája
 
Állandó programok:
 
A középkori vásár vidám forgatagában gólyalábasok, csepűrágók, zenészek bemutatói szórakoztatják a városok között sétáló vendégeket. A vásárban régi mesterségek bemutatói, kézműves programok látják a látogatókat.
A szabadtéri színpadon régizenei koncerttel, és egész napos műsorral várják az résztvevőket.
Középkori kikötő, lovagi tábor a kápolna melletti Duna-parton.
A Salamon tornyánál vásári komédiások szórakoztatják a publikumot.
A városi parkban katonai tábor épül, ahol az érdeklődők betekintést nyerhetnek a lovagi élet mindennapjaiba, kipróbálhatják a kor fegyvereit, valamint idén először középkori bajvívó versenynek lehetnek szemtanúi a pénteki és szombati napon.

© copyright 2008 Millennium
Budapest Programiroda